Zimní období je často pro mnohé mladé hasičské nadšence „mrtvým obdobím“ a právě soutěž o titul železného hasiče se může stát důvodem k intenzivnějšímu tréninku a rovněž příjemným zpestřením před začátkem nové sezony, a proto jsme se 17.2.2018 vydali do Žďáru nad Sázavou, kde více než stovka malých dobrovolných hasičů v tělocvičně tamní Základní školy měřila své síly v prvním ročníku juniorské obdoby soutěže Toughest Firefighter Alive (TFA) – Nejtvrdší hasič přežije. Ze Svratky jelo celkem 10 dětí ve věku od 6 do 15 let. Na děti čekala řada úkolů, jež měly za cíl simulovat klasický zásah – závodníci například přenášeli v závislosti na své kategorii buď třílitrové, nebo pětilitrové kanystry s vodou, museli s nimi překonat lavičku, oběhnout kužely a umístit nádoby přesně do vyznačeného místa. Poradit si museli i s ranami palicí, během s hadicemi či překonáním švédské bedny. Pro mnohé bylo největším oříškem smotávání hadice, která se následně musela umístit do speciální bedny. Ve finiši pak mladí hasiči s kanystrem vody prolézali tunelem a nakonec odtáhli do cíle figurínu představující zraněnou osobu. To vše v zásahovém oblečení – s helmou, opaskem a maketou dýchacího přístroje na zádech. Soutěžilo v sedmi kategoriích dle věku a pohlaví. Domů jsme jeli s velkým úspěchem – naši hasiči Roderik Ducheček a Jan Bureš obsadili ve svých kategoriích první místa. Dále jsme pobrali „neoblíbené“ bramborové medaile ve 3 kategoriích. Ostatní členové obsadili přední místa v tabulce. Z pohledu vedoucích šlo o velice vyvedené závody a budeme doufat, že podobných úspěchů bude více. Odbornosti mladých hasičů na Křižánkách Do celoroční činnosti mladých hasičů patří, mimo jiné, plnění odborností, které jsou součástí celoroční hry Plamen. Dne 17.2.2018 naši mladí hasiči ukázali své vědomosti na Křižánkách. Zde pořádali místní vedoucí odbornosti mladých hasičů a to v kategorii Junior Preventista, Preventista, Strojník, Zdravotník a Kronikář. Příjemného dopoledne se zúčastnilo pět sborů SDH Svratka, Křižánky, Herálec, Krásné, Kuklík. Celkově plnilo odbornosti 50 mladých hasičů, z toho 9 členů SDH Svratka. Tomuto dopoledni předcházela příprava v podobě naučení a hlavně pochopení hasičské problematiky dané odbornosti. Mladí hasiči se poctivě učili, a proto všichni, včetně předškolních dětí, splnili na jedničku. Díky odbornostem se mladí hasiči připravují na budoucí funkce ve svém SDH, což je velkým přínosem pro jeho fungování, a hlavně budou mít nynější hasiči pokračovatele. Velké poděkování patří vedoucím mladých hasičů z SDH Křižánky za přípravu a zorganizování této akce.